Ndërlidhjet

Francë: Fillon tërheqja e forcave shtesë në Afganistan


Pasi presidenti amerikan, Barak Obama, i ka shpallur planet për tërheqje nga Afganistani, këtë e ka bërë edhe Franca.

Me anë të një kumtese, disa orë pas shpalljes së zotit Obama, presidenti Nikolas Sarkozi, tha se Franca do ta filloj “tërheqjen progresive të përforcimeve të dërguara në Afganistan, në mënyrë proporcionale dhe me orar të ngjashëm me tërheqjen e përforcimeve amerikane”.

Franca i ka afro 4 mijë trupa në Afganistan.
XS
SM
MD
LG