Ndërlidhjet

Bjellorusia dënon 140 protestues


Shefi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka kërkoi sot që Bjellorusia të ndalojë aksionet ndaj kundërshtarëve të presidentit Aleksandr Lukashenko.

Në një deklaratë, Ministri i Jashtëm Lituanisë Audronius Azubalis, i bëri thirrje qeverisë bjelloruse të lirojë "të arrestuarit, si dhe të përmbahet nga përdorimi i dhunës kundër qytetarëve të paqësorë".

Lukashenko ka nisur një fushat për të goditur opozitën pas protestave masive mbi rizgjedhjen e tij si president në dhjetor.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se të paktën 140 persona ishin dënuar pas një vale të re masive të arrestimeve në protestat e së dielës në Bjellorusi.

Protestuesve iu dhanë dënime nga 2 deri në 15 ditë burgim, ndërsa të tjerët janë lënë të lirë, por ka marrë gjoba deri në 200 dollarë.
XS
SM
MD
LG