Ndërlidhjet

OSBE: Kërkohet ndalja e goditjes ndaj opozitës në Bjellorusi


Kryesuesi i Organizatës së Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka kërkuar që Bjellorusia ta ndalë goditjen kundër rivalëve të presidentit Aleksander Llukashenka.

Ministri i jashtëm i Lituanisë, Audronius Azubalis, ka kërkuar nga qeveria e Bjellorusisë, që t’i “liroj të arrestuarit dhe të përmbahet nga përdorimi i dhunës kundër shtetasve paqësorë”.

Llukashenko e ka nisur një goditje kundër opozitës, pas protestave masive lidhur me rizgjedhjen e tij në dhjetorin e vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG