Ndërlidhjet

Korea Jugore organizon Lojërat Olimpike 2018


Qyteti i Koresë së Jugut, Pjongkang është zgjedhur nga Komiteti Ndërkombëtar Olimpik për të organizuar Olimpiadën Dimërore 2018, duke mundur kështu qytetin Anesi të Francës dhe Mynihun e Gjermanisë.

Pjongkang, që bëhet qyteti i parë korean që organizon Lojërat Dimërore, fitoi me shumicë votash në raundin e parë të votimit nga anëtarët e Komitetit Ndërkombëtar Olimpik.
XS
SM
MD
LG