Ndërlidhjet

SHBA miraton Aktin e Demokracisë për Bjellorusinë


Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka miratuar një projekt-ligj në mbështetje të demokracisë dhe të drejtave të njeriut në Bjellorusi.

Akti i Demokracisë dhe të Drejtave të Njeriut në Bjellorusi, u miratua të mëkurën në mbrëmje dhe bën thirrje për lirimin e të gjithë të burgosurve politikë, si dhe nuk njeh rezultatet e zgjedhjeve të dhjetorit, të cilat shihen në masë të gjerë si të manipuluara.

Miratimi i këtij legjislacioni vjen në kohën kur aktivistët thonë se autoritetet bjelloruse kanë arrestuar të mërkurën të paktën 100 persona, për shkak se po merrnin pjesë në një protestë të opozitës në Minsk dhe qytete tjera në vend.
XS
SM
MD
LG