Ndërlidhjet

Marrëveshje të reja mes Uashingtonit e Moskës


Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë nënshkruar marrëveshje që reformojnë rregullat e birësimit dhe liberalizojnë regjimet e vizave.

Duke folur së bashku me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i cili po qëndronte në një udhëtim treditor në kryeqytetin amerikan, Sekretarja e Shtetit, Hillari Klinton, tha se marrëveshjet e reja janë pjesë e përpjekjeve për të zhvilluar përparim në “rivendosjen e marrëdhënieve midis dy vendeve”.

Udhëzimet e reja, të projektuara për të siguruar mirëqenien e fëmijëve, kërkojnë që rastet të përpunohen përmes agjencive të autorizuara nga Moska, derisa fëmija nuk birësohet nga ndonjë i afërm.

Marrëveshja e Uashingtonit dhe Moskës për liberalizimin e vizave parasheh viza trevjeçare me disa hyrje për biznesmenët dhe turistët, ndërsa zvogëlon edhe sasinë e dokumentacionit që kërkohet.
XS
SM
MD
LG