Ndërlidhjet

Itali, Senati miraton planin e kursimit


Senati italian ka miratuar sot planin e kursimit, në mënyrë që t’i bindë investitorët se ekonomia e tretë më e madhe në eurozonë nuk do të zhytet në krizën e borxheve.

Për masat e krusimit duhet të sqarohet edhe dhoma e ulët e parlamentit.

Plani i qeverisë së Silvio Berluskonit është dashur të shkojë në procedurë në muajin e ardhshëm, por procedurat janë shpejtuar për shkak të krizës, që ka alarmuar eurozonën pas kolapsit të Greqisë, Portugalisë dhe Irlandës.
XS
SM
MD
LG