Ndërlidhjet

Mbi 460 viktima nga përmbytjet në Kinë


Autoritetet kineze thonë se më shumë se 460 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur në Kinë që nga qershori i këtij viti.

Sipas tyre, kjo ka ndodhur si pasojë e përmbytjeve të mëdha dhe rrëshqitjeve të tokës.

Ministria e Punëve Civile tha se fatkeqësitë kanë detyruar edhe evakuimin emergjent të më se 2.3 milionë banorëve.

Kina goditet nga përmbytje të mëdha çdo verë. Gjatë dekadës së kaluar, në Kinë kanë humbur jetën ose janë zhdukur rreth 4.300 persona nga përmbytjet.

XS
SM
MD
LG