Ndërlidhjet

Nis tranzicioni i sigurisë në Afganistan


Forcat e NATO-s kanë nisur bartjen e përgjegjësive të sigurisë tek ushtria dhe policia afgane, me një ceremoni të mbajtur në provincën Bamijan.

Ceremonia në selinë e policisë lokale nuk ishte bërë publike më parë, për shkaqe sigurie.

Presidenti afgan, Hamid Karzai, i cili ka shprehur mospajtime për kohën e nisjes së tranzicionit, nuk ka qenë i pranishëm në ngjarje.

Ndonëse provinca e Bamijanit është një nga rajonet më të qeta të Afganistanit, burimet e sigurisë shprehin shqetësime serioze për sulmet e talibanëve në shtatë zonta e zgjedhura për fazën e parë të tranzicionit.
XS
SM
MD
LG