Ndërlidhjet

Vriten katër persona në Kinë


Agjencit e lajmeve shtetore në Kinë ka bërë të ditur se të paktën katër persona janë vranë sot, kur disa persona ka sulmuan një stacion policie në rajonin e trazuar të Kinës Xinjiang.

Agjencia e lajmeve Xinhua njoftoi se sulmuesit, të cilët ishin nga rajoni i pakicës Uighur kryesisht myslimane i vunë zjarrin ndërtesës në qytetin e largëta të Hotan në veriperëndim dhe kanë mrrë një numër të përsonave peng.

Rportohet se dy nga të vrareti ishin pengje, njëri punëtor i sigurisë dhe tjetri polic.
XS
SM
MD
LG