Ndërlidhjet

Irak: Dënohet me varje një lider lokal i Al Kaidës


Zyrtarët e Irakut thanë se një lider i al-Kaidës i quajtur Sadam Hysein, sikurse diktatori i ndjere i Irakut është dënuar me varje nga një gjykatë në qytetin Qerbela, në jug të Irakut.

Muhamed Hamit Al Musavi, kreu i këshillit provincial të Qerbelasë, tha se Hysein ishte lider i Al-Qaidës në vendbanimin Kanafsa.

Al Musavi tha se Hysein është dënuar me vdekja për shkak sulmeve ndja pelegrinëve shiit me makina bombë dhe mjete të tjera shpërthyese.
XS
SM
MD
LG