Ndërlidhjet

NASA përfundon zyrtarisht programin


Programi amerikan i fluturimit në hapësirë zyrtarisht përfundon sot, pas 30 vjetësh ekzistencë dhe 135 misioneve.

Anija kozmike Atlantis pritet të arrijë në qendrën e hapësirës në Kenedi, pas misionit të furnizimit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Tash e tutje, raketat ruse Soyuz do të dërgojnë astronautë në hapësirë, derisa NASA të gjejë kompani private për të ndërtuar anije të ngjashme.

Disa kompani, përfshirë Boeing, janë duke zhvilluar anije kozmike, por asnjëra nuk pritet të jetë gati deri në vitin 2015.
XS
SM
MD
LG