Ndërlidhjet

BE miraton pako të re shpëtimi për Greqinë


Liderët e eurozonës që po marrin pjesë në një samit në Bruksel, janë pajtuar për një pako të re shpëtimi për Greqinë në vlerë prej 159 miliardë eurosh.

Në një deklaratë të përbashkët, liderët thanë se ndihma e qeverive evropiane dhe e Fondit Monetar Ndërkombëtar kap vlerën prej 109 miliardë eurosh, ndërsa sektori privat do të kontribuojë me 49.6 miliardë euro.

Shefi i Bankës Qendore Evropiane, Zhan Klod Trishe ka mirëpriti pakon e re të shpëtimit për Greqinë, duke e vlerësuar si një lëvizje thelbësore për të siguruar stabilitet financiar në eurozonë.
XS
SM
MD
LG