Ndërlidhjet

Afrika qendrore njeh pavarësinë e Kosovës


Kosova ka fituar njohjen e 77-të ndërkombëtare. Republika e Afrikës Qendrore është shteti i radhës që e ka pranuar Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

Lajmin e ka konfirmuar në një konferencë për media zëvendëskryeministri Behxhet Pacolli.

Kryeqyteti i Afrikës qendrore është Bangui.

Njohja e sotme vjen një vit pasi Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka vlerësuar shpalljen e pavarësisë së Kosovës në harmoni me të drejtën ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG