Ndërlidhjet

Erdogan: Izraeli të kërkoj falje


Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se është e "pamendueshme" për Ankaranë për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin deri sa të kërkon falje për sulmin e muajit maj 2010 në një anije turke që ishte duke shkuar në Gaza.

Duke folur në një takimi me ambasadorët palestineze në Stamboll, Erdogan tha: "për aq kohë sa Izraeli nuk kërkon falje për Turqi, të paguajë kompensim për familjet e viktimave dhe të heqë bllokadën e saj në Rripin e Gazës, një normalizim i marrëdhënieve është e “pamendueshme”.

"Nëntë aktivistë turq u vranë në një sulm izraelit në anije vitit të kaluar.

Qeveria izraelite ka thënë se ndjenë "keqardhje" për humbjen e jetës së njerëzve, por nuk do të kërkojë falje ose të paguajnë kompensim të drejtpërdrejtë.
XS
SM
MD
LG