Ndërlidhjet

Një përfaqësues i Koresë së Veriut ftohet në SHBA


Një përfaqësues i Koresë së Veriut është ftuar në SHBA për bisedime mbi rinisjen e negociatave ndërkombëtare bërthamore.

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton, tha se një ftesë ishte bërë zëvendësministrit të jashtëm Gvan Kim Kye për të vizituar Nju Jork.

Ftesa u njoftua se erdhi pasqë ministrat e jashtem të Kores së Veriut dhe asja të Jugut zhvilluan bisedime të papritur në Indonezi të premten, në margjinat e një forumi të sigurisë aziatike në të cilën mori pjesë edhe Klinton.

Vizita e Kimit do të shënojë rinisjen e dialogut amerikano- Kore e Veriut, 19 muaj pasi Stephen Bosworth, i dërguari i SHBA për çështjet gadishullin Korean, vizitoi Phenian në dhjetor 2009.
XS
SM
MD
LG