Ndërlidhjet

Breivik, arrin në gjykatë


Norvegjezi 32 vjeçar, Anders Breivik, i cili ka pranuar se ka vendosur një bombë të premten, në një ndërtesë dhe ka lënë më shumë se 90 të vdekur, ka arritur në një seancë dëgjimore në Osllo.

Pas disa kërkesave gjykatësit thanë se seanca do të jetë mbyllur. Prokurorët thanë se do të kërkojnë të paktën tetë javë paraburgim për Breivikun. Në mesditë, norvegjezët kanë mbajtur një minutë heshtje, në nderim të 93 personave që humbën jetën.
XS
SM
MD
LG