Ndërlidhjet

Tadiq e Bogdanoviq dënojnë djegien e pikës kufitare


Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka bërë thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të dhunës në Jarinë dhe vendosjen e paqes.

“Huliganët që nxisin dhunë nuk janë ata që mbrojnë as qytetarët dhe as shtetin e Serbisë”, ka thënë Tadiq dhe ka ftuar serbët e Kosovës që të vetëpërmbahen.

Ministri serb për Kosovën Goran Bogdanoviq ka dënuar sot djegien e pikës kufitare në Jarinë dhe u ka bërë thirrje serbëve në veri të Kosovës që të mos lejojnë që grupet ekstremiste të nxisin konflikt.

“Grupet ekstremiste e kanë bërë më të keqen, për të cilën nuk kemi shpresuar. Ajo që ka ndodhur është për çdo gjykim. Nuk mund t’i zgjidhim kështu problemet”, ka thënë Bogdanoviq.

Ai ka thënë se qeveria serbe do të bëjë gjithçka që “konflikti të mos përshkallëzohet”.
XS
SM
MD
LG