Ndërlidhjet

BE: Serbia dhe Kosova të ulin tensionet


Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Serbisë dhe Kosovës të ulin tensionet, pas një serie incidentesh në "kufirin e përbashkët".

Në deklaratën e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Kethrin Eshton, thuhet se të dyja palët duhet të dinë se "çfarë është në rrezik për to".

KFOR-i ka vënë nën kontroll pikat doganore në veri të Kosovës, pas incidenteve të së mërkurës kur një grup serbësh dogji pikën doganore në Jarinë.
XS
SM
MD
LG