Ndërlidhjet

Serbët bllokojnë konvojin e NATO-s


Një zyrtar i lartë serb tha se serbët në veri të Kosovës kanë bllokuar një konvoj të makinave të NATO-s që të shkojnë në bazat e tyre.

Kryenegociatori serb Borko Stefanoviq ka thënë se ai nuk mund të kërkojë nga qindra protestues që të zhbllokojnë rrugën, njofton agjencia Associated Press.

Barrikadat e serbëve në rrugë vijnë si reagim ndak aleancës ushtarake, e cika mori kontrollin mbi pikat kufitare në kufi me Serbinë të enjten.

Një ditë më parë, KFOR-i ka shpallur Portat 1 dhe 31 zona të kufizuara ushtarake dhe ka paralajmëruar se mund të përdorë armët, ndaj personave që nuk janë të autorizuar të qëndrojnë apo të kalojnë nëpër pikat kufitare.
XS
SM
MD
LG