Ndërlidhjet

Kina akuzon ekstremistët islamikë për dhunën në Ksinjang


Autoritetet kineze kanë akuzuar “ekstremistët myslimanë, të udhëhequr nga njerëz të trajnuar në kampet terroriste jashtë vendit”, për dhunën vdekjeprurëse në rajonin perëndimore të Ksinjangut. Të paktën 18 njerëz janë vrarë në dy incidente në qytetin Kashgar.

Sipas deklaratës së qeverisë, hetimet e para policore kanë gjetur se grupi që qëndron prapa dhunës, është trajnuar për eskploziv dhe armë zjarri në Pakistan, në kampin terrorist “Lëvizja Islamike e Turkestanit”.

Tensionet etnike në Ksinjang janë të larta me vite.
XS
SM
MD
LG