Ndërlidhjet

NATO dërgon trupa shtesë në Kosovë


NATO do të dërgojë trupa shtesë në Kosovë, pas përshkallëzimit të dhunës javën e kaluar.

"KFOR-i do të vazhdojë të marrë masat e nevojshme brenda mandatit të tij për një mjedis të qetë dhe të sigurt, në bashkëpunim të ngushtë me EULEX-in", u tha gazetarëve në Bruksel zëdhënësja e NATO-s, Karmen Romero.

“Mesazhi ynë është shumë i qartë: dhuna është e papranueshme. Ne e mirëpresim faktin që situata është qetësuar dhe dialigu është e vetmja zgjidhje për situatën e tanishme”, tha Romero.

Situata në veri është përkeqësuar pas aksionit të forcave speciale të Policisë së Kosovës për të vënë nën kontroll pikat kufitare 1 dhe 31.
XS
SM
MD
LG