Ndërlidhjet

Ministri i jashtëm turk viziton Siri


Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se kreu i politikës së jashtme së shpejti do të udhëtojë në Damaskun për tu takuar me autoritetet siriane dhe për të dërguar një mesazh të qartë me rastin e dhunës brutale mbi protestuesit në atë vend.

Kryeministri Erdogan citohet të ketë thënë se Turqia "nuk mund të rrij si një spektator" pas ngjarjeve aktuale në Siri pasi që të dyja vendet kanë lidhjet historike dhe kulturore.

Kryeministri i Turqisë është shprehur se ministri i jashtem, Ahmet Davutoglu të martën do ta vizitoj Damasku për ta dërguar "mesazhi kuptimplotë", të Ankara në Siri.
XS
SM
MD
LG