Ndërlidhjet

Ban Ki Mun arrin në Japoni


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Mun, ka arritut sot në qytetin japonez Fukushima, ku do të vizitojë zonën e katastrofës nukleare rreth një central të energjisë atomike të dëmtuara.

Shefi i OKB-së është një nga zyrtarët më të lartë të huaj që shkon në afërsi të uzinës bërthamore të dëmtuara nga tërmeti dhe cunami i 11 Marsit që shkaktoi katastrof.

Të hënën, Ban pritet të takoj disa nga 85 mijë personat të cilët kanë qenë të evakuar nga zonat përreth uzinës.

Ai gjithashtu pritet të takohet me kryeministrin Naoto Kan dhe Ministri i Jashtëm Takeaki Matsumoto.
XS
SM
MD
LG