Ndërlidhjet

SHBA i kërkon Turqisë të bëjë presion mbi Sirinë


Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka kërkuar nga ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutogllu, të bëjë presion mbi Sirinë “që t’i kthejë trupat e saj ushtarake në kazerma”.

Biseda telefonike e dy zyrtarëve vjen në mesin e thirrjeve ndërkombëtare kundër presidentit sirian, Bashar al-Asad.

Davutogllu pritet të udhëtojë në Siri të martën me mesazhin se “Ankaraja ka humbur durimin” ndaj goditjës së dhunshme të regjimit sirian kundër protestuesve anti-qeveritarë.

Lidhjet ndërmjet Ankarasë dhe Damaskut kanë lulëzuar në vitet e fundit.
XS
SM
MD
LG