Ndërlidhjet

Karzai kërkon nga klerikët për të bërë fushatë kundër dhunës


Presidenti i Afganistanit Hamid Karzai, u ka kërkuar pleqve fetarë afganë që të përdorin ndikimin e tyre për të bindur kryengritësit islamikë të mos fshehin bomba vetëvrasëse në turbanët e tyre.

Ky hap vjen në vazhdën e përpjekjeve për të ndaluar mënyrat e reja të shperthimeve.

Presidenca në Kabul tha se, kohët e fundit, janë mbajtur disa takime me anëtarët e këshillave ulema – që kanë ndikim të klerikët dhe që rregullojnë çështjet fetare.

Talibanët kanë mohuar se kanë përdorur bomba të fshehura në turbane.
XS
SM
MD
LG