Ndërlidhjet

Nis gjykimi i pjesshëm ndaj Haradinajt, Brahimajt dhe Balajt


Në Tribunalin e Hagës ka nisur gjykimi i pjesshëm kundër ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe dy të akuzuarve të tjerë, Lah Brahimaj dhe Idriz Balaj.

Tre të akuzuarit ishin liruar më 3 prill të vitit 2008 nga Tribunali, nga akuzat për krime kundër njerëzimit.

Lah Brahimaj ishte i vetmi që ishte dënuar me 6 vjet burgim për shkeljen e zakoneve të luftës.
XS
SM
MD
LG