Ndërlidhjet

Tomas Hendrik Ilves rizgjidhet udhëheqës i Estonisë


Presidenti estonez Tomas Hendrik Ilves është rizgjedhur udhëheqës vendi edhe për një mandat të dytë pesë vjeçar nga parlamenti.

57-vjeçari fitoi 73 vota në krahasim me kundërkandidatin e tij Indrek Tarand, i cili mori vetëm 25 vota.

Presidenti i Estonisë është një figurë ceremoniale, por mund të shpërndajë parlamentin dhe të bëjë thirrje për zgjedhje të reja.
XS
SM
MD
LG