Ndërlidhjet

Apple akuzohet për “produkte të rrezikshme”


Ambientalistët kinezë kanë kritikuar kompaninë amerikane, Apple, për produkte të rrezikshme.

Grupi i organizatave joqeveritare ka akuzuar gjigantin teknologjik për “shkelje të standardeve të përgjegjësisë, duke përdorur furnizues që shkelin ligjin dhe rrezikojnë shëndetin publik me shkarkimin e metaleve të rënda dhe toksinave të tjera”.

Kompania Apple ka konfirmuar se po heton nga afër akuzat, ndërsa ka kujtuar se, vitin e kaluar, ka kryer auditime të praktikave në 97 fabrika në mbarë botën.
XS
SM
MD
LG