Ndërlidhjet

SHBA dhe Afganistani diskutojnë marrëdhëniet dypalëshe


Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara dhe të Afganistanit kanë nisur bisedimet në lidhje me marrëdhëniet e dy vendeve, pas largimit të forcave amerikane nga shteti afgan.

Të dyja palët mbeten të ndara sa i përket përdorimit të bazave amerikane në Afganistan, pas vitit 2014.

Takimi dyditor që zë vend në Uashington, thuhet të ketë për qëllim krijimin e një dokumenti të partneritetit strategjik, i cili do të caktojë shkallën e bashkëpunimit afatgjatë.
XS
SM
MD
LG