Ndërlidhjet

Netanjahu: Do ta ruajmë paqen me Egjiptin


Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, tha se Izraeli do të ruaj paqen më se tri-dekadëshe me Egjiptin pasi trazirat në këtë vend detyruan forcat egjiptiane të evakuojnë ambasadën izraelite në Kajro.

Netanjahu tha se sulmi ishte një “incident serioz”, por se do të mund të kishet qenë më i keq, po që se sulmuesit do të kishin depërtuar te stafi i ambasadës.

Gjashtë diplomatë izrealitë u patën bllokuar brenda ambasadës, kur objekti i saj u sulmua nga protestuesë të mllefosur.

Raportohet për qindra të lënduar gjatë përleshjeve të mëngejsit të së shtunës ndërmjet protestuesve dhe forcave policore egjiptiane.
XS
SM
MD
LG