Ndërlidhjet

Dënohen me vdekje për trazirat në Ksijang


Drejtësia kineze ka dënuar me vdekje katër persona, “të shpallur fajtorë” për valën e dhunës në rajonin e trazuar perëndimor.

Trazirat në dy qytetet e Ksijangut kanë lënë 32 të vdekur, ndërsa Pekini ka hedhur fajin te separatistët ujgurë.

Katër të dënuarit janë gjetur fajtorë për krime "që përfshijnë terrorizëm, zjarrvënie dhe vrasje".

Grupi në mërgim, Kongresi i Ujgurëve, tha se katër personat janë torturuar gjatë
kohës sa mbaheshin në paraburgim dhe u është dhënë qasje e kufizuar tek avokatët.
XS
SM
MD
LG