Ndërlidhjet

Danezët zgjedhin kryeministren


Danimarka do të ta ketë së shpejti kryeministren e parë.

Hele Torning-Shmit dhe krahu i saj i qendrës së majtë “Blloku i Kuq” fitoi ndaj kundërshtarit-kryeministrit aktual, Lars Loke Rasmusen, qeveria e të cilit ishte në krye të vendit përgjatë dhjetë viteve të fundit.

Analistët e cilësuan të ngushtë garën zgjedhore, gjë në të cilën thuhet se ka ndikuar mllefi i votuesve me gjendjen ekonomike të vendit.
XS
SM
MD
LG