Ndërlidhjet

Deputetët gjermanë mirëpresin operacionin në veri


Anëtari i Bundestagut gjerman, Verner Hojer, e ka quajtur hap të rëndësishëm marrjen e kontrollit të doganave në veri të Kosovës, duke thënë se një gjë e tillë i kontribuon "qarkullimit të lirë të mallrave dhe normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë".

"Po ashtu është i rëndësishëm edhe bashkëpunimi i plotë me bashkësinë ndërkombëtare, para së gjithash me BE-në dhe EULEX-in. Duke marrë parasysh situatën e brishtë, retorika polarizuese është e papërgjegjshme", thuhet në deklaratën e zotit Hojer.
XS
SM
MD
LG