Ndërlidhjet

Rusia ndihmon Fukushimën me gaz


Gjiganti rus i gazit, Gazprom, ka dërguar pesë cisterna me gaz të lëngshëm natyror në Japoni, për të ndihmuar centralin bërthamor të Fukushimës.

Ky i fundit ishte dëmtuar rëndë nga tërmeti dhe cunami i 11 marsit, duke lënë pjesë të Japonisë pa furnizime adekuate me energji.

"Kompania është e lumtur që ka ndihmuar me sukses Japoninë", tha drejtori i përgjithshëm i eksportit në Gazprom, Aleksander Medvedev.
XS
SM
MD
LG