Ndërlidhjet

Pothuaj gati përbërja e re qeveritare në Libi


Rebelët fituesë në Libi po përgatiten për të themeluar një qeveri të re edhe pse vazhduan në dy qytete luftimet e ashpra me forcat besnike të presidentit të dëbuar, Muamer Gadafi.

Luftëtarët e Gadafit nisën sulme të reja në Sirte dhe në Bani Valid ndaj luftëtarëve të mbështetur nga Këshilli Kombëtar Tranzicional.

Zëdhënësi i ushtrisë së këtij këshilli, Ahmed Bani, shprehu bindjen se luftëtarët e Gadafit do të shkatërroheshin “brenda ditësh”.

Në ndërkohë, vazhdon të mbetet i panjohur vendqëndrimi i Gadafit, por zëdhënësi i tij, Musa Ibrahim, tha se ai vazhdon të qëndrojë në Libi dhe se po udhëheq luftën kundër pjesëtarëve të Këshillit Kombëtar Tranzicional.

Anëtarët e këtij këshilli, ndërkaq, janë duke i zhvilluar bisedimet e fundit për përbërjen e qeverisë së re.

Ish-zyrtari në regjimin e Gadafit, Mahmud Xhibril, tani numri dy i Këshillit Kombëtar Tranzicional, pritet të marrë postin e kryeministrit të përkohshëm.
XS
SM
MD
LG