Ndërlidhjet

Këshilli i Sigurimit dënon vrasjen e Rabanit


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar atë që ka quajtur “sulm terrorist” ndaj ish-presidentit dhe kryenegociatorit për paqe në Afganistan, Burhanudin Rabani.

Ky i fundit është vrarë në shtëpinë e tij të martën, kur kryengritësi me të cilin do të zhvillonte bisedime, ka shpërthyer eksplozivët e vendosur në turban.

Talibanët kanë lëshuar një komunikatë të mërkurën, duke thënë se grupi nuk është i gatshëm të komentojë vrasjen e Rabanit.
XS
SM
MD
LG