Ndërlidhjet

KFOR-i largon barrikadën, serbët vendosin një tjetër


Forcat paqëruajtëse të KFOR-it kanë arrestuar 5 persona, të cilët kanë kundërshtuar përpjekjet e këtyre forcave për heqjen e një barrikade në Jarinë.

Zyrtari për informim i KFOR-it, Ralf Adametz, tha për Radion Evropa e Lirë se pas arrestimit, personat e dyshuar i janë dorëzuar EULEX-it për marrje në pyetje.

“Ne kemi arrestuar 5 persona për shkak të sjelljes agresive në Jarinë, në portën 1. Më pas ata i kemi dorëzuar tek EULEX-i, për hetime të mëtutjeshme dhe tani të pesë personat në fjalë janë liruar”, ka thënë Adametz.

Ai ka bërë të ditur se pas heqjes së barrikadës në afërsi të Jarinës, “banorët lokalë ngritën barrikadën tjetër vetëm pesë metra më larg nga ajo që ishte larguar”.
XS
SM
MD
LG