Ndërlidhjet

QSNS: Kryengritësit në Kaukaz financohen nga al-Kaida


Qendra për Studime Ndërkombëtare dhe Strategjike (QSNS) me seli në Uashington, thotë se al-Kaida po jep mbështetje financiare për kryengritësit islamikë në Kaukazin Verior të trazuar të Rusisë.

Në raportin e fundit të kësaj qendre, thuhet se al-Kaida ka luajtur rol kryesor për t’i bindur muxhahedinët në Çeçeni dhe në Kaukaz për xhihadizëm.
XS
SM
MD
LG