Ndërlidhjet

Danimarka vë “taksën e yndyrave”


Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ka vendosur “taksën e yndyrave”. Kjo masë rrit çmimet e ushqimeve që posedojnë sasi të lartë yndyrore, si: gjalpi, ëmbëlsirat dhe picat.

Biznesmenët danezë kanë kritikuar rregulloren, duke thënë se “ajo do të krijojë një makth”.

Mësohet se Bashkimi Evropian është duke studiuar taksën për të parë nëse ajo shkel rregullat e konkurrencës së bllokut.
XS
SM
MD
LG