Ndërlidhjet

Sot në histori


Teksti dhe Video: Associated Press


Shpallja e së enjtes së fundit të nëntorit si Dita e Falenderimeve nga presidenti ameikan Abraham Linkoln, Mbretëria e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve ndryshoi emrin e saj në Mbretërinë e Jugosllavisë, pushtimi i Etiopisë nga Italia, paraqitja e parë publike e këngëtarit Elvis Prislli në moshën 10 vjeçare, si dhe shumë ngjarje të tjera që kanë ndodhur sot në histori.

1863
Presidenti Abraham Linkoln e shpalli të enjten e fundit të nëntorit si Ditën e Falënderimeve.

1922
Rebeka Felton nga Gjeorgjia, bëhet gruaja e parë në Senat.1929
Mbretëria e Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve ndryshoi emrin e saj në Mbretërinë e Jugosllavisë.
1935
Italia pushton Etiopinë


1941
Adolf Hitleri tha në një fjalim në Berlin se Rusia ishte "shembur" dhe "nuk çohet në këmbë përsëri."
1945
Elvis Prisli paraqitet për herë të parë në publik në moshën 10 vjeçare.
1981
Nacionalistët irlandezë në burgun e Mazës, pranë Belfastit, në veri të Irlandës, i dhanë fund grevës shtatë mujore të urisë, që kishte marrë jetën e 10 njerëzve.1963
Uragani godet Haitin, rreth 5.000 njerëz humbën jetën dhe 100.000 të tjerë u plagosën.1972
Bashkimi Sovjetik kryen provë bërthamore.
1990
Gjermania Perëndimore dhe Lindore, pas 45 vjetëve të ndarjes së pasluftës, deklaruan krijimin e një vendi të ri të unifikuar.1995
Ish-futbollisti O.J. Simpson u shpall i pafajshëm për vrasjen e ish-gruas së tij, Nicole Brown Simpson.2003
Një tigër sulmoi magjistarin Roj Horn, gjatë një shfaqjeje në Las Vegas, duke e lënë atë pjesërisht të paralizuar.
2009
Votuesit në Mainë votuan për shfuqizimin e një ligji të shtetit, që do të lejonte çiftet e të njëjtës gjini të martohen.(g.k.)XS
SM
MD
LG