Ndërlidhjet

Tomas Transtromer fiton Çmimin Nobel për Letërsi


Poeti suedez, Tomas Transtromer, është fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2011.

Në shpjegimin e Akademisë Suedeze thuhet se "përmes imazheve të fuqishme dhe transparente, ai na jep qasje të freskët ndaj realitetit.”

Pas Çmimit Nobel për Letërsi do të shpallet Çmimi Nobel për Paqe të premten, pastaj ai për ekonomi të hënën.
XS
SM
MD
LG