Ndërlidhjet

Forcat libiane po kontrollojnë pjesërisht Sirten


Është raportuar se forcat besnike ndaj qeverisë së përkohshme të Libisë, po kontrollojnë disa pjesë të Sirtes, qyteti i lindjes i Muamer Gadafit si dhe bastioni i tij i fundit me mbështetës.

Më parë gjatë ditës së premte, forcat besnike të Këshillit Kombëtar Kalimtar nisën një sulm të gjerë mbi Sirte, me tanke me predha dhe artileri të rëndë.

Mijëra civilë kanë ikur nga Sirte sikundër lufta është intensifikuar, duke sjellë kushte gjithnjë më dëshpruese për ata që ndodhen brenda qytetit bregdetar.
XS
SM
MD
LG