Ndërlidhjet

Turiqa dënon vrasjen e aktivisitit kurd në Siri


Turqia ka dënuar sot vrasjen e një kurdi në Siri dhe i ka tërhequr vërejtjen qeverisë së Bashar al-Asadit se shtypja e dhunshme e opozitës “nuk mund ta rikthejë historinë.”

Vrasës të paidentifikuar deri tani, kanë vrarë Mishal al-Tamon të premten në qytetin sirian Kamishli. Ndërsa të shtunën, rreth 5 njerëz u vranë kur trupat siriane hapën zjarr pas funeralit të Tamos, në protestën që po mbahej kundër regjimit sirian.

Turqia dënoi gjithashtu një sulm mbi një tjetër figurë udhëheqëse opozitare, Riad Seif.
XS
SM
MD
LG