Ndërlidhjet

AI kritikon Ukrainën për keqtrajtimin e të burgosurve


Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Amnesty International, u ka bërë thirrje autoriteteve ukrainase që t’i japin fund rrahjeve, keqtrajtimeve dhe zhvatjeve të të burgosurve nga policia.

Përmes një raporti të publikuar gjatë së mërkurës, organizata tha se qindra-mijëra ukrainas keqtrajtohen nga policia gjatë kohës kur mbahen të burgosur.

Amnesty International i kërkoi qeverisë që të themelojë një agjenci të pavarur për të hetuar krime të tilla.

Zëdhënësja e ministrisë së brendshme të Ukrainës, Viktoria Kushnir, tha se qeveria do ta studiojë raportin e publikuar, por nuk dha detaje të tjera.
XS
SM
MD
LG