Ndërlidhjet

Itali: Berluskoni ballafaqohet me votëbesim në Parlament


Kryeministri italian, Silvio Berluskoni, sot ballafaqohet me votëbesim në Parlament, për shkak të shqetësimeve në rritje për krizën e borxheve italiane dhe skandaleve personale të kryeministrit Berluskoni.

Nëse koalicioni i tij qeverisës i qendrës së djathtë, e humbë votëbesimin, atëherë zoti Berluskoni duhet të tërhiqet.

Ai tha dje se votimi për mbijetesën e qeverisë së tij është e vetmja mënyrë e besueshme për Italinë, që të dalë nga kriza e saj financiare.
XS
SM
MD
LG