Ndërlidhjet

Gjykata çeke refuzon kërkesën e Bjellorusisë


Një gjykatë në Republikën Çeke,ka refuzuar sot një kërkesë të Bjellorusisë për ekstradimin e udhëheqësit të opozitës, Ales Mikhaleviq.

Duke folur për rastin e Mikhaleviqit, zëdhënësi i kësaj gjykate ka thënë se “ekstradimi është i papranueshëm.”

Mikhaleviq u burgos për dy muaj dhe shumë pak kohë pas lirimit të tij, ai iku për në Republikën Çeke.
XS
SM
MD
LG