Ndërlidhjet

Iraku mirëpret largimin e trupave amerikane


Qeveria irakiane ka mirëpritur njoftimin e presidentit amerikan, Barak Obama, që rreth 40,000 trupa amerikane sa janë në Irak, do të tërhiqen deri në fund të vitit.

Një deklaratë e zyrës së kyreministrit, Nuri al-Maliki, tha se një tëheqje e plotë e amerikanëve do të lejonte të dyja vendet të fillojnë një marrëdhënie të re strategjike, e cila është në interes reciprok.

Shefi i stafit të ushtrisë së Irakut, Babakar Zebari, citohet të ketë thënë se ai dëshiron që disa trupa të Shteteve të Bashkuara dhe të KFOR-it të qëndrojnë edhe pas vitit 2011, për të trajnuar ushtarët irakian.

Obama, ka bërë këtë njoftim të premten, si duket pas bisedimeve me Irakun rreth shtyrjes së afatit të tëheqjes së trupave amerikane.
XS
SM
MD
LG