Ndërlidhjet

Maliki: Tërheqja e trupave amerikane do të transformojë raportet


Kryeministri i Irakut, Nuri al-Maliki, tha sot se tërheqja e trupave amerikane nga Iraku në fund të këtij viti, do të transformojë marrëdhëniet në mes të këtyre dy vendeve.

Presidenti amerikan Barak Obama ka njoftuar për tëheqjen e trupave amerikane të premten, ndëra Iraku zyrtar ka mirëpritur këtë vendim.

Njoftimi erdhi pas bisedimeve mes Uashingtonit dhe Bagdadit rreth mundësisë së qëndirmit të disa trupave amerikane në Irak, edhe pas vitit 2011.
XS
SM
MD
LG