Ndërlidhjet

Libia shpall çlirimin


Libia ka deklaruar çlirimin e vendit nga sundimi 42 vjeçar i Muamer Gadafit, të cilit i erdhi fundi me zënien dhe vrasjen e tij javën që po e lëmë pas, e që la Libinë në tranzicion drejt demokracisë.

“Deklarojmë para mbarë botës, se e kemi çliruar vendin tonë të dashur, me qytetet e tij, fshatrat, kodrat e larta, malet, shkretëtirat dhe qiejt,” tha një zyrtar, i cili e hapi ceremoninë në Bengazi, vendi ku ka filluar kryengritja në shkurt, e që ka qenë edhe selia e Këshillit Kombtar Tranzitor.
XS
SM
MD
LG